- Startsida
- Påbyggnadsslinga Soft 50LED Amber Konstsmide
Påbyggnadsslinga Soft 50LED Amber Konstsmide
Varumärke
Produktinformation
LED tilläggsljusslinga till LED ljusslinga startset 7318309108178. Extra flexibel, köldtålig kabel och extra vädertålig LED. Kan sammankopplas till max 120 m alt. 1200 LED. Anslut ej till elnätet då armaturen befinner sig i förpackningen. Ljuskällorna är ej utbytbara.
Användningsinstruktioner
Slingan kan användas såväl utomhus som inomhus. Ljusslingan är avsedd för svagström 31V och ska anslutas till ett startset. Transformatorn till startsetet kan anslutas så väl inomhus som utomhus. Engelsk transformator måste anslutas inomhus.OBS!1. Undvik skada på kablarnas isolering. Om sladden är skadad skall armaturen kasseras.2. Anslut ej ljuskedjan till elnätet då den befinner sig i förpackningen.3. Till startset 4910-/4912-/4920-/4922-/4940-/4942-XXX får endast tilläggsslinga 4911-/4913-/4921-/4923-/4941-/4943-XXX kopplas, max 1200 LED/120 meter per startset.4. Alla öppna ändar måste förses med täcklock innan användning.5. Ljuskällan i denna produkt är inte utbytbar, när den nått slutet av sin livslängd ska hela produkten ersättas.6. Sammankoppla inte delar av denna ljuskedja med ljuskedja från annan tillverkare.
Förvaring
Ej tillämpbar
Lägsta förvaringstemperatur
5°CHögsta förvaringstemperatur
20°COm produkten
| Produktmodell | 4911-817 |
| Färg | Svart |
| Material | Gummi |
| Effekt | 1,5 Watt |
| Spänning | 31 V |
| Timer | Nej |
| Antal lampor | 50 st |
| Avstånd mellan lamporna | 10 cm |
| Ljusfärg | Amber |
| Ljuskälla/ljuskällor ingår | Ja |
| Ljuskällans totallängd | 5.1 m |
| Längd anslutningssladd | 0.1 m |
Hantering av el- och batteriavfall
Vid köp av elartikel finns möjlighet att lämna in en gammal produkt av samma typ eller med samma funktion. Vi hänvisar till den närmsta insamlingsplatsen, till exempel kommunens återvinningscentral, alternativ den ICA butik som genomfört köpet, köpet kan behöva styrkas med kvitto vid inlämningstillfället.
Kontaktinformation
Gnosjö konstsmide AB Strömgatan 7, 335 30 Gnosjö, Sverige product@konstsmide.com
Övrig information
CE-märkt Länkar sblad